Barion Pixel

A jó kommunikáció tanulható?

Egyre többször csodálkozom el, hogy az emberek, a körülöttem lévő emberek kommunikációja milyen…értem ezalatt a minőséget, a mennyiséget, stb. Életviteli tanácsadó/trénerként fő feladatomnak érzem, hogy felnyissam a szemeket, kitárjam a füleket arra, afelé, hogy igenis a kommunikáció az egyik legfontosabb dolog az életünkben, az egészség mellett. És itt a jó kommunikációra gondolok, ami nem az egot helyezi előtérbe, hanem az asszertív kommunikációt.

De mi is az az asszertív kommunikáció?

“Olyan tanulható kommunikációs készség, viselkedési vagy gondolkodási mintázat, amelynek során az asszertívan kommunikáló személy magabiztosan, a saját érzéseit, igényeit, szükségleteit tudatosítva, ezeket őszintén felvállalva tud megnyilvánulni érzelmileg nehéz szituációban is (tiszta önkifejezés), egyúttal képes arra is, hogy meghallgassa, felfedezze és megértse a másik fél érzéseit, igényeit, szükségleteit is (aktív figyelem, értő figyelem). Kommunikációjának célja a konfliktus megoldása, miközben minden résztvevő fél igényeit szem előtt tartja – nem hódol be, de nem is próbálja dominálni a másik felet.” (Forrás: Wikipédia)

Igen, ezt a meghatározást elolvasni és értelmezni sem egyszerű feladat, pláne így élni, így beszélni. Azok az emberek, akik tudatosan igyekszenek élni a mindennapjaikat, e meghatározás mentén kommunikálnak. Egy laikus számára is egyből feltűnő, ha olyan szó-összetételeket használ, alkalmaz a másik fél egy párbeszédben, ami számára nem megszokott. De ettől nem elítélendő az a fél, vagyis egyik fél sem…

Minden, a szituációban érintett fél határaira tekintettel kell lenni, miközben mindkét fél szükségleteinek és igényeinek kielégítésére kell törekedni. Gyakorolni kell…esetleg tréningek keretein belül, vagy önmagunkban, egy egy szituáció újragondolásával, újra értelmezésével.

Az asszertív kommunikáció úgy vet véget a beszélgetésnek, hogy figyelembe veszi minden érdekelt fél igényét és szükségletét, miközben a szituációra és nem az egyes személyekre összpontosít.

Figyeljünk nagyon arra, hogy az agresszív vagy passzív viselkedésmód egy kapcsolat végét jelezheti, valamint csökkenti az önértékelést.

Badenczki Csilla szerző,stylist,életviteli tanácsadó

Ki az a Kozma Rita?

Legolvasottabb cikkek

Shop

Kapcsolódóbejegyzések

Ezek is érdekelhetnek: