Barion Pixel

Szeresd a tested, baby!

Egy tizenhárom éves gyönyörű lány vigasztalhatatlanul zokog a párnájába, mert túl rövidek a lábai. Egy tizennégy éves csodaszép tini el van keseredve, mert a szülei nem akarják finanszírozni a mellnagyobbító plasztikai műtétjét. Egy tízéves srác titokban az apja fehérjeporából lopkod, mert nagyobb izmokra vágyik. Ez a valóság. A testképproblémák elsősorban a lányokat érintik, akik korán megtanulják, hogy a külső a legfontosabb. Ráadásul egyetlen fajta: a vékony. Hogyan ivódik ez be mélyen minden kislány tudatába, egy életen át tartó önmarcangolást okozva?

Ovisként a kedvenc rajzfilmjei egytől egyig szépséges lányokról szóltak, bokáig érő hajjal, 40-es derékmérettel. Majd kapott néhány hasonló babát is, hogy ki is tapinthassa, milyen alakja nem lesz soha az ember lányának. Apja időnként pikírt megjegyzést tett anyja pluszkilóira, de ha ez elmaradt, anya naponta sokszorosan pótolta. Ugyanis szapulta magát, és folyton diétázott. A dohányzóasztalon heverő magazinokról, az utcáról, plakátokról – gyakorlatilag mindenhonnan – a populáció elenyésző hányadát alkotó, tökéletes alakú lányok villantják tökéletes fogsorukat, és agyonretusált, cellulitiszmentes combjukat. Anya otthon –
csupa jóindulatból, hogy ne járjon majd úgy, mint ő – sziszegve kapja ki a mogyorókrémes üveget a kislány kezéből. „Már így is elszaladt veled a ló, amióta nem jársz teniszre.” Ezek után már édes mindegy, hogy képzeletbeli kislányunk mit hall a felnőttektől a belső szépségről, egy szavukat sem hiszi el.

Mit tehetsz, hogy gyermeked jóban legyen a testével?

A média szerepe

Azok a nők, akik rendszeresen néznek tévét, olvasnak női magazinokat, elégedetlenebbek a testükkel, mint akik nem. Bármilyen korúak is legyenek. Kicsi és nagy, fiatal és idős egyaránt a médiában látott szépségideálokhoz hasonlítja magát. Folyamatosan vágyik rá, hogy ennyire tökéletes arcú, alakú, bőrű, fogsorú legyen. S miután ez elérhetetlen álom, hisz a nők többsége más-más alkati sajátosságokkal rendelkezik, ez egyenes út az örök boldogtalansághoz. Éppen ezért fontos, hogy korlátozd gyermeked médiafogyasztását, mutass neki valódi nőkről fényképet, és olyanokat, akiket belső tulajdonságaik miatt ismerhetünk el. Beszéljetek a retusálás folyamatáról, a weben rengeteg ilyen volt-ilyen lett képet, videót találsz segítségül.

A példakép szerepe

Ha kislányod elégedetlen önmagával, kezdd magadon a változást! Bármily nehéz elhinni, te meghatározóbb példaképe vagy, mint Violetta. Ha épp úgy is érzed magad az új ruhádban, mint egy bálna, fogd vissza magad, és ne mondd ki hangosan! A ruhaosztályon se dörmögd oda az eladónak: „Vezessenek a sátrakhoz!” A legtöbb kislány önmagát folytonosan szapuló, elégedetlen anya mellett él. Honnan tudnák, hogyan szeressék önmagukat, ha erre sosem látnak jó példát?

Az apa szerepe

A lányok számára az apa a legfontosabb férfiminta. Tőle tanulják, mi fontos egy férfinak, és mi nem. Ha apa folyton megjegyzést tesz a felesége kilóira, és a nőket rendszerint a külsejük alapján osztályozza („Az a kövér liba a másodikról”) a kislány levonja a tanulságot.

A szavak szerepe

Ahol a családi vacsora alatt minduntalan a kalóriákról, szénhidrátokról és antioxidánsokról folyik a társalgás, a gyerekek elégedetlenebbek lesznek a testükkel. Az, hogy hány gramm fehérjét eszik, fontosabb, mint hogy zuhanyozik-e, vagy mos-e fogat minden nap? Ha egy kislány egész gyerekkorában azt hallotta, hogy kövér, ez olyan mélyen beleivódik a lelkébe, hogy még negyvenkilósan sem hiszi majd el magáról, hogy nem az.

Az ápoltság szerepe

Az egészség, az ápoltság, a szájhigiénia talán fontosabb is a szépség szempontjából, mint a velünk született adottságok. Támogassátok az egészséges, tudatos életmódot példamutatással is! Ha azt látja, hogy fogat mosol vagy bekapsz egy cukormentes rágót minden étkezés után, ő is így fog tenni. Többet ér a szájhigiénia, mint még egy keservesen leadott kiló. Szép, ha valakinek tökéletes az alakja – na de ha ehhez büdös a szája? Egy ápolt ember jóval esztétikusabb, s ha elfogadja önmagát, harmonikusabb benyomást kelt másokban.

További információkért látogass el a www.szajharmonia.hu microsite-ra!

Pethő Orsolya pszichológus, www.kolyokszerviz.hu

Ki az a Kozma Rita?

Legolvasottabb cikkek

Shop

Kapcsolódóbejegyzések

Ezek is érdekelhetnek: