Barion Pixel

Fitt akarsz maradni? Sétálj!

Azt hihetitek, hogy teljesen hasztalan, ha a cél a zsírvesztés vagy az állóképesség fejlesztése – el kell mondanom, hogy ez nem így van, sőt a séta az egyik legjobb dolog, amit tehetsz, ha egészségesebb, fittebb és vékonyabb szeretnél lenni. Egyetlen dologra van szükséged: egy pár kényelmes lábbelire, és már neki is kezdhetsz!

A köztudatban a zsírvesztés kapcsán mindig a futásra asszociálnak, és nem is vitás, hogy ha futsz, jelentősen több energiát tudsz elégetni, mint a sétával – ám a séta is sok előnnyel jár, most ezeket ismertetem.

  1. Futásra, kocogásra nem mindenki képes. Sokan vannak, akiknek az edzettsége, ízületi problémái vagy túlsúlya nem teszi lehetővé e tevékenységek gyakorlását, viszont sétálni tudnak.
  2. A séta alacsonyabb intenzitásából fakadóan a testnek van ideje a mozgás energiaigényét zsírból fedezni. Így a reggeli, éhgyomorra végzett, lendületes gyaloglás nagyon jó eszköz, ha karcsúbbak szeretnétek lenni.
  3. Ha erősítő edzéseket végeztek, akkor az edzés végén érdemes felállni a futópadra, és sétálni 45-60 percet, ugyanis ez is segít lefaragni a plusz kilókból.
  4. Az állóképességedet fejleszti, bár nem olyan jelentős mértékben, mint az intenzívebb tevékenységek, viszont a gyaloglás nem tesz rá plusz edzésstresszt a testre, sőt a regenerációt is segíti. Egy jó séta után még az izmaidat is lazábbnak érezheted.
  5. A gyaloglás egyik legnagyobb előnye, hogy alacsonyabb intenzitásából fakadóan az izomszövetet a test nem kezdi el lebontani. Ez nem mondható el a futásról, amit ha huzamosabb ideig végzel, a test az izomszövethez is hozzányúl.
  6. A stressz levezetésére is az egyik legjobb módszer. Egy óra dinamikus gyaloglástól mentálisan feltöltődhetsz, nyugodtabbnak érezheted magad.

Már napi 20 perc is sokat számít! Persze az az ideális, ha ezt a mozgásformát is tudod hetente 5-6 alkalommal 45-60 percig végezni.

Kezdd lassabb tempóban, majd alkalomról alkalomra próbálj gyorsabban járni. Később menj olyan helyre, ahol emelkedők vannak, ezzel keményebb munkának teszed ki a szervezeted.

Ha szabadban végeznéd, az aszfaltnál sokkal jobb a természet adta „burkolaton” menni, ráadásul ha túrázás, kirándulás formájában végzed, izgalmas területeket deríthetsz fel, élvezheted a természetet. Valószínűleg a lakóhelyedhez közel is találsz olyan terepet, ahol feltöltődhetsz és friss levegőt szívhatsz.

Ha teremben, futógépen szeretnél hozzálátni, akkor alacsonyabb sebességgel, síkon kezdj, majd alkalomról alkalomra fokozd a sebességet és a meredekséget, addig a pontig, amíg e két tényező által adott intenzitás dinamikus tempóban végrehajtott gyaloglással 45-60 percig bírható, oly módon, hogy közben nem kapaszkodsz bele a gépbe. Gyakran látható, amint az emberek az edzőteremben bődületes meredekségre állítva, kapaszkodva masíroznak. Ezt felejtsd el! Ha ugyanis így teszel, a meredekség által létrehozott intenzitást jelentősen csökkented azzal, hogy kapaszkodsz.

Ha rám hallgatsz, nem vársz sokáig, hanem máris nekilátsz! Jó sportolást!

Kávássy Gergely

Ki az a Kozma Rita?

Legolvasottabb cikkek

Shop

Kapcsolódóbejegyzések

Ezek is érdekelhetnek: