Barion Pixel

Magyar body positive modellek világhírű művészek múzsáiként pózoltak

A szépség nem csak egyféle, ezzel – reményeim szerint – idővel egyre többen egyet fogunk érteni, de amihez nem fér kétség az az, hogy a művészek ezt már évszázadok óta tudják. A művészek modelljei sosem egyfélék voltak, sosem csak egyféle korú, alkatú, bőrszínű nőt választottak múzsának. Éppen ezért itt az idő, hogy a jelenkor szépségeszménye se legyen unalmasan egyszínű. A hazai test-pozitív modellek pedig megmutatták: ők is lehetnek mesterek istennői.

Inspirálóan hatott rám az az amerikai Vogue címlap, amelyhez Az ördög Prada-t visel című könyvből/filmből is jól ismert híres és hírhedt főszerkesztő, Anna Wintour adta áldását.
Pedig ott aztán százszor, sőt ezerszer átgondolják, hogy mi jelenhet meg a divatbibliában, pláne a címlapon.
A 2021 januári címlapon egy plus size/body positive modell szerepelt, aki akár Botticelli Vénusza emelkedett ki a habokból. Mesés fotó, kedvenc fotográfusom – Annie Leibovitz – által lencsevégre kapva.
Készítettem is erről a címlapról egy önbizalom-erősítő videót, hogy miért olyan fontos egy ilyen újító fotó, mit ad ez nekünk.
A videót itt tudod meghallgatni:


Ez volt az a címlap, ami megihletett arra, ami igazából mindig is bennem volt. Hiszen a művészetet, az alkotásokat imádom, művészeti képzéseim által nap mint nap találkozhattam a szebbnél szebb alkotásokkal a könyvekben, majd később a múzeumokban.
Bár akkor, művész-tanonc korszakomban kevésbé figyeltem arra, hogy az egyes múzsák milyen alkatúak, a minden részletre kiterjedő művészettörténész oktatóim nem hagyták szó nélkül Rubens kerekded formájú ideálját, Botticelli éteri és szűzies istennőit, amelyeket egytől-egyik (plátói)szerelme ihletett, vagy épp Gauguin tahiti “ősasszonyait”.

Így fogant meg a fejemben az, hogy bizony magyar lányok és nők, body positive modellek is lehetnek a világhírű festők múzsái, istennői. Épp úgy, ahogy anno a festőknek modellt álló nők is olyan, de olyan sokfélék voltak.

Az ötletemmel előrukkoltam a PLUSZ Klubom tagjainak, akik örömmel mondtak igent a témára és nem volt más hátra, mint az álom megvalósítása.
Hiszen olyan sokfélék vagyunk, mi nők és igen, ha évtizedekkel, évszázadokkal ezelőtt a művészek szintén nem csak egyféle szépséget választottak alkotásuk főszereplőjeként, akkor miért kellene ma csak egyféle nőképet bemutatni.
Fontos volt, hogy a magyar modellek az eredeti alkotáson szereplő múzsa testtartását, arcjátékát, mimikáját minél jobban átvegyék és átéljék, mégis saját valójukban, saját testükkel, személyiségükkel megvalósítva azt. Így maradhattak a tetoválások, az alkati különbözőségek, hiszen bár a mesterek múzsái, istennői lettek ők, mégis egyedi, megismételhetetlen emberek.

Kortól, súlytól és minden más korláttól függetlenül íme a PLUSZ Klub csodás modelljei, mint a festők múzsái

stáb:
művészeti vezető: Kozma Rita
fotó és grafika: Erdős Juci
modellek: PLUSZ Klub/body positive modellek
asszisztensek: Pajor Eni, Kozma Beatrix




Mucha – modell: Juhász Gabriella
Rubens – modell: Varga Tímea
Vermeer – modell: Radakovics Viki
Leonardo da Vinci- modell: Horváth Éva
Botticelli – modell: Szabó Viktória
Renoir – modell: Számadó Zsófia
Szinyei – modell: Bolbás Andrea
Picasso – modell: Rucz Janka Éva
Tiziano – Tailor Andy
Ha már egy művészi projekt fogant meg a fejemben, beálltam a modellek sorába, választásom Freya, viking istennő

Amennyiben kíváncsi vagy arra, hogy hogyan készül egy ilyen projekt, egy ilyen fotózás, akkor kukkants be a kulisszák mögé és nézd meg. A kisfilmben láthatod, hogy hogyan pózoltak a hölgyek, hogyan készült egy-egy beállítás, miért szeretnek részt venni a body positive, a sokféle szépség népszerűsítését elősegítő kampányokban.

Kozma Rita főszerkesztő, plus size stylist

Ki az a Kozma Rita?

Legolvasottabb cikkek

Shop

Kapcsolódóbejegyzések

Ezek is érdekelhetnek: